Ferenc pápa az őslakos népekhez

„A sokszínűség kölcsönösen gazdagít”

Ferenc pápa videóüzenete az Őslakos népek fórumának V. ülésére

Ferenc pápa videóüzenetében kifejezi lelki közelségét az őslakos népeknek és hangsúlyozza az egyház elkötelezettségét, hogy továbbra is közösen haladjanak előre ügyükben. Ennek jegyében adjanak hangot közös meggyőződésüknek, hogy a globalizáció nem jelentheti mindenki egyformává tételét, amely figyelmen kívül hagyja a sokféleséget, és egy új típusú gyarmatosítást erőltet a népekre.

A globalizáció nem jelentheti mindenki egyformává tételét, amely figyelmen kívül hagyja a sokféleséget, és egy új típusú gyarmatosítást erőltet a népekre

ferenc.jpg

Az átfogó ökológia, amelyben a társadalmi igazságosság párosul a bolygó védelmével

A kihívás leginkább a szolidaritás ösztönözte alternatívák megteremtésében áll, hogy senki ne érezze magát mellőzve, de ne is erőltesse másokra saját irányát, amelyet az egyetlen helyes útnak tekint. Éppen ellenkezőleg, jól tudjuk, hogy amikor a sokszínűség megfogalmazódik és kölcsönösen gazdagít, a népek közötti szeretetközösség kivirágzik és élénkebbé válik. Valójában egy olyan fejlődés előmozdításáról van szó, amelynek nem a fogyasztás az eszköze és a célja, hanem amely valóban vigyáz a környezetre, és amely meghallgat, tanul és nemesít. Ez az átfogó ökológia, amelyben a társadalmi igazságosság párosul a bolygó védelmével. Csak ezzel a lelki alázatossággal győzhetjük le teljesen az éhezést és teremthetjük meg a tartós értékeken alapuló társadalmat, amelyek nem átmeneti és részleges divatok eredményei, hanem az igazságosság és a jóság következményei.

Ez az átfogó ökológia, amelyben a társadalmi igazságosság párosul a bolygó védelmével. Csak ezzel a lelki alázatossággal győzhetjük le teljesen az éhezést és teremthetjük meg a tartós értékeken alapuló társadalmat.

Figyeljünk arra, hogy mi előnyös mindenki számára

Reméljük, hogy a tanácskozás rengeteg szeretetből fakadó gyümölcsöt terem majd a világ javára, amelyet mindannyian együtt akarunk felépíteni, és amelyet kincsként, és nem szeméthalomként és kifosztottan szeretnénk átadni azoknak, akik utánunk érkeznek. Ezért figyeljünk arra, hogy mi előnyös mindenki számára, és pontosan ez az, ami lehetővé teszi számunkra, hogy úgy haladjunk át ezen a világon, hogy az önzetlenség és a nagylelkűség nyomait hagyjunk magunk után anélkül, hogy földhöz ragadtak maradnánk és a lelki üresség összetörne bennünket, továbbá, hogy megbénítana minket a csak saját magunkra figyelés vagy elszomorítana bennünket az individualizmus.

vvv.jpg

Segíteni kell a bolygó legelnyomottabb területein élő embereket

Üzenete végén Ferenc pápa ezekkel az érzelmekkel kéri Istent, hogy áldja meg az őslakos népek közösségeit és mindazokat, akik az IFAD-nál elkötelezetten dolgoznak azért, hogy segítsék a bolygó legelnyomottabb területein élő embereket, akiket azonban a természet tiszteletben tartásából és a természettel való együttélésből fakadó szépség áldása kísér, amely az Úr kezének műve – zárja Ferenc pápa üzenetét, amelyet az Őslakos népek fórumának V. globális találkozójára küldött.
Forrás: Vatican Media