Katolikus szerzetes fejleszt vakcinát a szegényeknek

Nicanor Austriaco filippínó-amerikai kutató, mikrobiológus, domonkos rendi szerzetes pap  szegényeknek fejleszt Covid-19 elleni védőoltást.

128609_nicanor_austriaco_640.jpg

A Fülöp-szigeteki származású molekuláris biológus az elmúlt húsz évét a rákbetegségek kutatásának szentelte (a molekuláris biológia egyik területe a sejt- és mikrobiológia).

Isten különösen szereti a szegényeket, akik számára ingyenessé kell tenni a védőoltást, ez így etikus, és amellett tudományos szempontból is így észszerű, hiszen a szegények általában sűrűn lakott környékeken élnek, ahol intenzíven tud terjedni a vírus.

A járványok a történelem szövetének a részei – fogalmazott a domonkos mikrobiológus, és hangsúlyozta, teológiai perspektívából nézve szolgálhatnak a megtisztulás és megújulás idejeként is.

A mikrobiológus pap olcsó előállítású vakcinát szeretne kifejleszteni, élesztősejtek segítségével, ami az eddigi vizsgálatok alapján lehetségesnek látszik.

Nicanor Austriaco a Pennsylvaniai Egyetemen végzett summa cum laude 1989-ben, majd a Massachusettsi Műszaki Egyetem (Massachusetts Institute of Technology, MIT) doktori képzésében vett részt, ahol 1996-ban védte meg disszertációját. 1997-ben lépett be a domonkosokhoz; Washingtonban, illetve a svájci Fribourg-ban tanult teológiát. Sokat foglalkoztatta hit és tudomány viszonya, többek között az evolúció katolikus, hívő felfogása, valamint bioetikai kérdések.

Azután kezdett ebbe a kutatásba a domonkos rendi Providence College (Rhode Island, USA) keretei közt működő laboratóriumával (Austriaco Lab), miután kiderült, milyen nehézségeket jelent a filippínó lakosság számára a vakcinához jutás; az oltóanyag kifejlesztése azonban még hosszú hónapokat vehet igénybe. A kutatást támogatja a Providence College.

Forrás és teljes interjú: Aleteia.org